Master Lock - Hasp/Hidden Shackle Lock Combo 770-6271N w/BumpStop Technology
★★★★★ 4.2 67 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by stalloneitalia.it
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • This listing is for one high security hasp and one hidden shackle padlocks keyed alike.. The lock and hasp is also available without the Bump Stop Technology, search 770 - 6271 in our storefront.
  • Lock: High security 6-pin hardened diecast steel body is strong, durable and resists corrosion. Lock dimensions (see image) - A) 3/8 (10mm), B) 19/32 (15mm), C) 1-23/32 (44mm) Width 2-7/8 (73mm).
Shape Rectangular
Lock Type Key Lock
Brand Name Master Lock
Style Name Modern
Unit Count 2.0 Count
Finish Types Powder Coated
Manufacturer Master Lock
Model Number 770-6271N
Material Type Alloy Steel
Control Method App
Controller Type Hand Control
Number of Pieces 2
Additional Features Key Lock
Manufacturer Part Number 770-6271N
Recommended Uses For Product Security
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
67 ratings | 27 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (52)
4 stars
6% (4)
3 stars
3% (2)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (7)